19. századi napóra :: innen
Tempus volat, hora fugit. Repül az idő, menekül az óra, tartja a latin mondás, homok- és napórák kedvelt felirata. Bármennyire is rohan azonban, haladtában mégis itt hagyja hordalékát, akár a folyók; a homokszemek megtapadnak a város szövetében, itt vannak velünk, körülöttünk.
Budapesti városi sétáinkon az időnek ezeket az itt ragadt rétegeit tárjuk fel, még láthatót és már láthatatlant, megannyi eltűnt világot, a középkortól napjainkig. Történészi alapossággal (elvégre a mesterség kötelez), de az előadótermek kötöttsége nélkül, szabadtéri, sétálva ismeretterjesztő előadások formájában. Tartsanak velünk.
❖ Névjegy: Kálmán Dániel, történész, idegenvezető. Szűkebben vett történészi tevékenységem mellett rendszeresen kutatom a bennünket körülvevő elveszett, vagy eltűnőben lévő kultúrák emlékeit és egyéb nyomait külföldön (Iránban, Grúziában, Isztambulban, Triesztben és másutt) és Magyarországon egyaránt. Tematikus városi sétáimon ez utóbbiakat igyekszem bemutatni, szó szerint is alaposan körüljárva egy-egy témát.
❖ Séták:
Az alábbi sétanaptárat folyamatosan aktualizálom, de a Facebook-oldalon is közzéteszem az új időpontokat. • Utolsó frissítés: 2024. május 25.
❖ A Háromkezű Istenanya és az Életadó forrás. Szerb ikonok Szentendrén
Ezen a sétán bejárjuk a szentendrei Szerb Egyházi Múzeum kevéssé ismert, ám annál jelentősebb ikonkiállítását. A gyűjtemény érdekes és izgalmas mementója a magyarországi szerbek egykori szerteágazó jelenlétének, köztük a budai szerb közösségnek, a Tabánnak is, amelynek 1949-ben lebontott plébániatemplomából számos emléket ide mentettek át. Emellett a szerb ikonfestészet magyarországi leágazása egyfajta párbeszéd Kelet és Nyugat között: a hagyományos stílusba az idők folyamán nyugati, sőt, népies elemek vegyültek, miközben a népszerű orthodox (és szerb) témák mintegy vezérfonalként mindvégig megmaradtak. Ezt a vezérfonalat követjük mi is, amikor a gyűjtemény kiemelkedő darabjain keresztül egyúttal áttekintjük a keresztény ikonkultusz kialakulását is.
Időpontok:
❖ július 6., 13:00
❖ július 6., 16:00
Időtartam: kb. 2 óra
Maximum létszám: 6 fő
Fontos! Mivel a kiállítótér meglehetősen kicsi, egyszerre csak maximum hat főt tudok magammal vinni. Ezért az egyes alkalmakra két turnust hirdetek (13 órától illetve 16:00-tól). Kérem, jelentkezéskor mindenképpen írják meg, melyik időpontra jönnének!
Részvételi díj: 6 000 Ft/fő (felnőtt), 5 500 Ft/fő (nyugdíjas/diák) (a helyszínen fizetendő, magában foglalja a múzeumi belépőt. Ezen felül, ha szerencsénk van, megnézhetjük a Blagovestenszka-templomot is.
Jelentkezés: a seta@fugithora.hu címen
❖ Az oszmán Buda és a hódoltság mindennapjai
A magyarországi oszmán uralom de facto kezdőpontjának, a budai Vár 1541-es török kézre kerülését Gárdonyi nyomán jól ismerjük. Noha a visszafoglalás után több mint háromszáz évvel a török uralomnak nem sok kézzelfogható emléke van a mai Várnegyedben, nyomok azért maradtak és a korszak jelentősebb helyeit is be lehet járni, áttekintve egyúttal a „törökvilág” közel másfélszáz éves időszakának legérdekesebb kérdéseit. Milyen változást hozott a török uralom a város életébe? Egyáltalán, kik voltak a hódítók? Török-e a török és ha igen, miért mégis inkább oszmán? Hányféle zsidó volt és hányféle zsinagóga működött az oszmán Budán? Sétánkon ezekre és hasonló kérdésekre keressük a választ a budai Várnegyedben.
Időpontok:
❖ június 16., 14 óra
❖ június 30., 14 óra
Időtartam: kb. 2 óra
Maximum létszám: 10 fő
Részvételi díj: 6 000 Ft/fő (felnőtt), 5 500 Ft/fő (nyugdíjas/diák) (a helyszínen fizetendő, magában foglalja
a belépőt a középkori zsidó imaházba)
Jelentkezés: a seta@fugithora.hu címen
❖ Szecessziós Terézváros
Szecessziós sétánk helyszíne Terézváros, annak is a Nagykörút és a Dózsa György út közé eső szelete: a kis utcákban, jobb-rosszabb állapotban több szecessziós ház lapul meg, amelyek olyan neves építészekkel dicsekedhetnek, mint Vágó József – többek között a szabadkai Dömötör-bérház, a mai Városi Múzeum építője –, Spiegel Frigyes vagy a Löffler-testvérek.
Sétánk során ezeket a házakat járjuk végig, felidézve nem csak az építészeket, hanem az építtetőiket is: az összeálló történetfüzér a századfordulós Budapest izgalmas, korhű lenyomata.
Időpontok:
❖ június 8., 15 óra
❖ június 30, 10 óra
Időtartam: kb. 1,5 óra
Maximum létszám: 10 fő
Részvételi díj: 5 000 Ft/fő (a helyszínen fizetendő)
Jelentkezés: a seta@fugithora.hu címen
❖ Szerbek Pest-Budán
Ha a magyarországi szerbekről esik szó, legtöbbünknek – jogosan – Szentendre jut az eszébe először. Mi most mégis Pesten kezdjük a szerb emlékek felderítését. Nem véletlenül: a mára lerombolt Tabán mellett a 18-19. században Pest volt a magyarországi szerbség másik fontos kulturális központja. Szerb színház, kollégium, nőegylet, vendéglő, templom – ezeket fogjuk felkeresni a pesti Belvárosban, vagy legalább megidézzük az emléküket, amiből persze nem maradhat ki a Tabán sem. Az így megkezdett sort pedig reményeink szerint hamarosan más településekkel (Szentendre, Ráckeve) folytatjuk majd.
Időpontok:
Jelenleg nincs meghirdetett időpont. Ha szívesen jönnél a sétára, írj a seta@fugithora.hu címre!
Időtartam: kb. 1,5 óra
Maximum létszám: 10 fő
Részvételi díj: 4 000 Ft/fő (a helyszínen fizetendő)
Jelentkezés: a seta@fugithora.hu címen